Warsztaty lingwistyczne dla licealistów

Czy nauka języków obcych musi być żmudna, trudna i nudna? Absolutnie nie! O tym, że przyswajanie słownictwa oraz gramatyki może być przyjemne i łatwe przekonali się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Będzinie, którzy uczestniczyli w organizowanych przez PROFES Mariusz Dyduch warsztatach lingwistycznych. To już druga edycja takiego spotkania, ponieważ we wrześniu w siedzibie PROFES zorganizowano warsztaty, w których uczestniczyła młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z Wojkowic.

W trakcie trwającego 90 minut spotkania uczniowie, pod okiem trenerów wykonywali szereg ćwiczeń językowych, które bazowały zarówno na intuicyjnym rozpoznawaniu struktur gramatycznych, jak i kolokacjach językowych i podobieństwach wynikających z pochodzenia języków z tych samych rodzin językowych.

Warsztatowy charakter spotkania przyczynił się do dużej interakcji wśród uczestników warsztatów oaz do wymiany spostrzeżeń. Licealiści przekonali się, że znajomość języka nie jest zależna od talentu ucznia, ale od umiejętności dostrzegania zależności i spójności pomiędzy językami, które już znamy, a językami, których dopiero się uczymy.

Sama tematyka i pomysł na zajęcia wzbudziły wśród uczniów i nauczycieli szkoły duże zainteresowanie, dlatego z przyjemnością już wkrótce przeprowadzimy kolejne edycje warsztatów lingwistycznych. Warto zaznaczyć, że wszyscy uczestnicy otrzymali komplet materiałów informacyjnych PROFES Mariusz Dyduch oraz zaświadczenia o udziale w warsztatach.